Jaką powietrzną pompę ciepła wybrać? Rodzaje powietrznych pomp ciepła,

09-03-2024

Pompy ciepła bez wątpienia zdominowały rynek grzewczy i stały się popularną alternatywą dla tradycyjnych systemów grzewczych. Są ekologicznym, oszczędnym i skutecznym źródłem ciepła w budownictwie mieszkaniowym. Jednak przed podjęciem decyzji o zakupie pompy ciepła warto dokładnie przeanalizować potrzeby cieplne budynku, aby wybrać odpowiednią pompę ciepła. Warto również dowiedzieć się, czym różnią się w nazewnictwie pompy ciepła typu split czy monoblok oraz w typoszeregu hydrobox oraz cylinder. Postaramy się rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pytanie – jaką pompę ciepła wybrać?

Jaką powietrzną pompę ciepła wybrać? Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Powietrzne pompy ciepła to jeden z najpopularniejszych rodzajów tego typu urządzeń. Działają one na zasadzie pozyskiwania ciepła z powietrza zewnętrznego i przekazywania go do budynku za pośrednictwem instalacji wypełnionej czynnikiem chłodniczym. Istnieją dwa rodzaje powietrznych pomp ciepła: 

  • powietrze-powietrze
  • powietrze-woda. 

Pompy powietrze-powietrze to w najprostszej formie klimatyzatory, które mogą służyć do ogrzewania i chłodzenia budynku, Drugim rodzajem są pompy ciepła powietrze-woda, które służą do ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody użytkowej. 

Jeśli podjęliśmy decyzję o wyborze pompy ciepła do budynku nowo-wybudowanego, musimy przeanalizować kilka kluczowych kwestii, mających wpływ na to jaką pompę ciepła wybrać. Pierwszą kwestią jest rodzaj dolnego źródła ciepła, spośród dostępnych na rynku rozwiązań, inwestor może wybrać między pompą gruntową lub powietrzną. Jeszcze kilka lat temu, więcej argumentów przemawiało za wyborem gruntowej pompy ciepła, z uwagi na wysoki wskaźnik COP przekładający się na niskie koszty eksploatacyjne. Obecnie większą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła, raz że wydajność takich pomp zaczyna dorównywać wydajnością pompom gruntowym, dwa - obecny postęp w technologiach sprężarkowych sprawił, że powietrzne pompy ciepła mogą pracować nawet w temperaturach poniżej -25 st. C.  

Dodatkowo wybór powietrznej pompy ciepła nie wiąże się z ingerencją w przestrzeń terenową tak jak wymagają tego pompy gruntowe, gdzie przy ich montażu musimy wykonać zazwyczaj dwa, trzy odwierty w odpowiednich odległościach lub wykonać kolektor poziomy o odpowiednio dużej powietrzni. Wykonanie takich prac ziemnych, zwłaszcza na niewielkich już zagospodarowanych działkach, lub działkach o dużej powierzchni utwardzonej może być problematycznie. To dla inwestora także dodatkowy koszt rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Koszty te dodatkowo rosną, jeśli w trakcie opinii geotechnicznej stwierdzone zostanie podłoże skalne - wówczas do realizacji odwiertu konieczne będą dedykowane wiertnice. Takich problemów nie ma, gdy decydujemy się na wybór powietrznej pompy ciepła. 

Finalnie, zanim podejmiemy decyzję jaką pompę ciepła wybrać do domu, warto skontaktować się z uprawnionym projektantem, który przenalizuje nie tylko warunki posadowienia pomp, ale także oszacuje koszty eksploatacyjne ogrzewana pompą ciepła.