Pompa ciepła - jaką wybrać? Hydrobox czy cylinder?

09-03-2024

Do pompy powietrznej wymagany jest montaż jednostki zewnętrznej, najlepiej pod zadaszeniem, przy ścianie budynku. Drugim elementem pompy ciepła jest jednostka wewnętrzną, którą wykonujemy w pomieszczeniu technicznym. Zwróćmy uwagę, że oprócz jednostki wewnętrznej, w pomieszczeniu musi się znaleźć także zasobnik na ciepłą wodę użytkową. Takie zasobniki współpracujące z pompa ciepłą posiadają wydłużoną wężownice, odpowiedzialną za wymianę ciepła - dlatego zajmują one nieco więcej miejsca niż konwencjonalne bojlery. Pompa występująca w wersji rozdzielnej, czyli bez zasobnika - nosi nazwę hydroboxu. Wówczas jednostkę wewnętrzną montujemy na ścianie pomieszczenia, z kolei zasobniki na ciepłą wodę o odpowiedniej pojemności montujemy w sąsiedztwie jednostki. 

 

Taką wersję z oddzielnym zasobnikiem na ciepła wodę użytkową warto wybrać wtedy, gdy potrzebujemy zbiornika o dużej pojemności (np. 300 dm3). Po taką pompę również musimy sięgnąć, gdy zdecydujemy się na montaż zasobnika biwalentnego, z dodatkową wężownicą do podłączenia kolektorów słonecznych. 

Jeśli nie mamy wystarczającą dużo miejsca w pomieszczeniu technicznym oraz gdy nie potrzebujemy podgrzewać dużej ilości ciepłej wody użytkowej (np. w przypadku 4 os. rodziny) - możemy zdecydować się na wybór rozwiązań zintegrowanych, do których należą pompy ciepła Panasonic All in One oraz All in One Compact (który jest znacznie bardziej kompaktowym modelem). Zintegrowane jednostki wewnętrzne nazywane są inaczej cylindrami, swoją budową przypominają lodówkę, zaś ich wymiar rzadko przekracza 60x60 cm. W przypadku pompy Panasonic All in One wszystkie niezbędne elementy - jednostka wewnętrzna pompy, duży zasobnik c.w.u. (185 dm3), naczynie wzbiorcze, zawory bezpieczeństwa itp. są zamknięte w jednej obudowie. Dlatego możemy ją wkomponować zarówno w niewielkim pomieszczeniu gospodarczym, jak również pod schodami czy w kuchni.